Základní škola Hanušovice

   skola@zshanusovice.cz     581 030 200

V úterý 26. září se v centru Hanušovic uskutečnil závod v orientačním běhu pro žáky 2. až 6. ročníků. Jednalo se o nultý ročník a byli jsme zvědaví, kolik dětí se této akce zúčastní a bude mít odvahu vydat se s mapou v ruce do centra Hanušovic a najít 7 takzvaných „lampionů“. Akce se nakonec zúčastnilo 41 žáků, kteří byli rozděleni do kategorií 2. – 3. ročník, 4. – 5. ročník dívky, 4. – 5. ročník chlapci a 6. ročník. Děti z 2. až 5. ročníku běhaly trasu ve dvojicích, žáci 6. ročníku běhali každý sám. Oblast orientačního běhu byla vymezena mateřskou školou na jižní straně a autobusovou zastávkou u Penny na severní straně. Západní a východní hranice oblasti pro závod představovaly silnice a ty měli žáci z bezpečnostních důvodů pod hrozbou diskvalifikace zakázáno přebíhat.

Děti na trasu vyrážely ve dvouminutových intervalech, a kromě mapy, měly s sebou i kartičku, na kterou si vyrazily u jednotlivých lampionů číslo daného lampionu. Poslední sedmý lampion byl před školou a po jeho vyražení na kartičku zbývalo doběhnout posledních pět metrů do cíle, kde byl dětem stopnut čas. Velkým problémem pro mnohé bylo najít lampiony v areálu sportovního hřiště za školou a na prolézačkách v zahradě školky. Obě místa jsou oplocená a závodníci museli také najít otevřené vchody do těchto prostor. Nakonec se to ale všem povedlo a jako odměnu po absolvování, dostal každý mysli tyčinku, kterou nám věnoval sponzor Úsovsko Food a. s.

Do cíle nakonec doběhli úspěšně všichni bez penalizace za nenalezený lampion, nikdo se neztratil a všem se celá akce moc líbila. Velký dík bychom chtěli kromě dětem za jejich výkon směřovat i hanušovickým preventistům kriminality a Městské policii Hanušovice pod vedením paní Vlachovské, kteří nám pomohli celou akci zabezpečit a hlídali na exponovaných místech, aby děti nezranilo nějaké projíždějící auto.

Závody dopadly takto:

Kategorie 2. – 3. ročník

1. místo   Damien Rigas, Michaela Sklenářová
2. místo   Jan Koch, Sebastian Ptáček
3. místo   Anna Flecková, Diana Koryťáková

Kategorie 4. – 5. ročník – dívky

1. místo   Markéta Široká, Denisa Voráčová
2. místo   Markéta Hanáková, Nella Turková
3. místo   Kristýna Havelková, Vendula Tesárková

Kategorie 4. – 5. ročník – chlapci

1. místo   Matěj Burian, Patrik Formánek
2. místo   Tobiáš Durďák, Roman Skřivánek
3. místo   Josef Burian, Dominik Pavlín

Kategorie 6. ročník

1. místo   Kristýna Pokutová
2. místo   Eliška Šorová
3. místo   Kateřina Šimíková