Základní škola Hanušovice

   skola@zshanusovice.cz     581 030 200

„Budeme-li chtít, svět může být lepší místo k životu pro každého.“

Ve dnech 20. 4. 2023 – 21. 4. 2023 navštívili žáci 7.A, 7.B, 8.A, 9.A a 9.B pod vedením paní učitelky českého jazyka a občanské výchovy – PaedDr. Vladimíry Žídkové – venkovní výstavu: „Neznámé barvy osobností,“ která vznikla v rámci projektu Hanušovice společné, jenž je financován z Norských fondů.

Autorem výstavy je výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově Jozef Fečo. Ve svém díle představuje 8 světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street art, stencil art.

Portréty zobrazují významnou romskou spisovatelku Elenu Lackovou, belgického jazzového kytaristu, skladatele a zakladatele romského jazzu, Djanga Reinharda, amerického herce a zpěváka Elvise Presleyho, herce, komika, režiséra a producenta Charlese Chaplina, Juscelina Kubitscheka, prezidenta Brazílie v letech 1956 – 1961, britského herce Michaela Caina, francouzského filmového režiséra, scénáristu, skladatele, herce a producenta Tonyho Gatlifa a rusko-amerického divadelního a filmového herce Yula Brynnera, známého z westernu Sedm statečných.

Výstava je podpořena Visegrádským fondem v rámci projektu Utajené hodnoty největší menšiny ve Visegrádském regionu. Projekt vznikl na základě spolupráce 3 organizací, ARA ART (CZ), Státní vědecká knihovna v Prešově (SK) a Independent Theather (HU).

Za krásného slunného počasí žáci zhlédli zajímavou a poučnou výstavu, která rozšířila jejich poznatky a s radostí se zapojili do připraveného kvízu. Na zadané otázky odpovídali přes QR kódy či v tištěné podobě. Přestože nemohou vyhrát všichni, i tak se těší na slíbené odměny.

Děti uvítaly i umístění panelů s portréty v blízkosti naší Základní školy a Mateřské školy v Hanušovicích a mnohé z nich překvapily i získané údaje.

PaedDr. Vladimíra Žídková,
vyučující českého jazyka a občanské výchovy