Základní škola Hanušovice

   skola@zshanusovice.cz     581 030 200

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“
(Umberto Eco, Jméno růže)

 

V pátek 1. 4. 2022 zavítali žáci 9.B – Jakub Rajnoha a Daniel Sekanina do třídy 6.A a 6.B za účelem rozvíjení čtenářské gramotnosti v podobě vyprávění o přečtených knihách tematicky nazvané: „Hodina s knihou.“ Tato hodina navázala na čtvrteční návštěvu obou tříd v Městské knihovně v Hanušovicích a na realizované čtenářské dílny v hodinách literární výchovy v předchozím období.

Daniel Sekanina si získal pozornost žáků svým zajímavým vyprávěním o knize Martina Moravce: „David Hecl – mluví k vám kapitán.“ Sdělil žákům informace o prvním českém kapitánovi na největším dopravním letadle světa Airbus A380, který studoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. První výcvikový let absolvoval 16. července 1990. Své nabyté letecké zkušenosti získal v letech 1996-2009 – České aerolinie: typy letadel: ATR 42, ATR 72, Boeing B737, v letech 2009-2018 – Emirates: typy letadel: Airbus A330, A340 a 380, v letech 2018-2022: Korean Air: typ letadla: Airbus A380. Za svůj život nalétal 15 000 hodin. Na největším letadle světa Airbus A380 strávil 8,5 roku. První let – Dubaj-Honkong: 22. října 2011, poslední let – Paříž-Soul: 7. března 2020. Kapitánem byl od roku 2015. Navštívil 86 zemí. Jeho nejdelším letem byl Los Angeles – Dubaj v délce 16 hodin a 45 minut. Nejvíc lidí na palubě zaznamenal na lince Dubaj-Praha – 655. Své vyprávění doplnil čtenými ukázkami z knihy a odpověďmi na zvídavé dotazy přítomných žáků.

Jakub Rajnoha uvedl knihu Ricka Riordana: „Bohové Olympu“ – Neptunův syn, kterou napsal americký spisovatel, jenž téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných a soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti a dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny. Jakub přiblížil pozorným posluchačům 6. ročníku obsah přečtených knih, slovníček pojmů i srovnání s filmovou adaptací. Přečetl dětem literární ukázky z výše uvedené knihy. S radostí odpovídal na četné dotazy žáků obou šestých tříd. V závěru svého vystoupení vybídl děti k četbě knih, která rozvíjí jejich slovní zásobu, což mohou využít při zpracování slohových prací či při reprodukci textu v hodinách literární výchovy. Volné pokračování úspěšné série zahalené tajemstvím a výskytem nadpřirozených sil zaujalo všechny přítomné žáky včetně paní učitelky.

„Knihy jsou klidní a spolehliví přátelé.“
Victor Hugo

PaedDr. Vladimíra Žídková,
vyučující českého jazyka a literární výchovy