Základní škola Hanušovice

   skola@zshanusovice.cz     581 030 200

Ve čtvrtek 13.4.2023 se žáci naší školy vydali na exkurzi, která navazovala na učební látku v hodinách zeměpisu a přírodopisu. Exkurze se zúčastnilo celkem 36 žáků.

Naše cesta vedla nejdříve do Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích. Paní průvodkyně nás seznámila s životním příběhem Dr. Holuba a následně jsme shlédli i krátký film o jeho životě. Poté jsme si prošli celou expozici, kde je vystaveno mnoho zajímavých exponátů z jeho výprav do Afriky. Mezi „pokračovatele“ Dr. Emila Holuba se řadí cestovatel Dan Přibáň, který Afriku projel v tomto století s autem trabant. Část tohoto auta je dokonce také v muzeu v Holicích.

Dále jsme vyrazili směr Hradec Králové, kde nás čekala prohlídka Obřího akvária. Objem 130 tisíc litrů vody = největším sladkovodní akvárium v České republice.
Po vstupu do akvária jsme se ocitli na tropické lávce, kde jsme si připadali, jako v deštném pralese. Byla obrostlá množstvím rostlin, které svým původem pochází z tropů. Pěstují zde orchideje a bromélie, ale i další tvarově a barevně zajímavé rostliny. Lávka dále vedla nad sladkovodní tropickou tůní, ve které jsme pozorovali ryby pocházející z Jižní a Střední Ameriky. Na závěr jsme se dostali k podvodnímu tunelu, kde jsme shlédli právě probíhající krmení ryb s potápěčem přímo v nádrži.

A co děti nejvíce zaujalo?

Bára,7.A: „Dozvěděla jsem se jaké ryby žijí v Amazonce, v africkém muzeu se mi líbily zvířata a příběh Emila Holuba.“

Terka H. 7.B: „Akvárium bylo úžasné! Ty rostliny, ty ryby … bylo to hodně zajímavé. V muzeu mě zaujaly vycpaná zvířata a ten příběh Emila Holuba.“

Kristýna V. 7.A: „V muzeu jsem se dozvěděla něco nového o Africe a v tom akváriu se mi líbilo povídání o rybách. Těším se na další výlety/exkurze.“

Jakub 7. B: „Přiučil jsem se něco nového.“

Tereza 7.A: „Africké muzeum bylo hlavně poučné, měli tam hezky vycpaná zvířata. V obřím akváriu měli dost ryb, bylo tam velké vedro a povídala jsem si tam s papouškem!“

Ela 7.B: „Muzeum bylo velmi zajímavé a poučné. V akváriu bylo zajímavé hlavně krmení ryb a také tam vystavovali lebky různých ryb.“

Děkujeme vedení školy za finanční podporu, ze které byla hrazena doprava i vstup do Afrického muzea v Holicích. Také děkujeme firmě VOBUS za bezpečnou dopravu tam i zpět.

Mgr. Anna Láníková, vyučující zeměpisu
Táňá Mikšíková, asistent pedagoga