Základní škola Hanušovice

   skola@zshanusovice.cz     581 030 200

Naše třída 6.B se v rámci učiva o zdravé výživě začala zajímat také o to, jak si vybírat kvalitní a zdraví prospěšné potraviny. Na základě nových informací jsme přešli k praxi. Ve třídě jsme si vyzkoušeli založit pravý domácí žitný kvásek, o který jsme se poctivě několik dní starali. Mohli jsme tak denně sledovat proces kvašení. S paní učitelkou jsme se naučili zadělat těsto na chleba a doma si ho z našich kvásků upekli. Chutnal skvěle.

Ve středu 7.6.2023 jsme se vydali na exkurzi do Starého Města do firmy Probio, prvního výrobce a dodavatele biopotravin v České republice. Sledovali jsme celý průběh výroby, až k samotné expedici zákazníkovi. Navštívili jsme bezlepkový mlýn, balírnu a sklad. Dozvěděli jsme se, jak firma dbá na kontrolu kvality, seznámili jsme se i s historií, vývojem a růstem společnosti. Ve firemní bioprodejně jsme nalezli pestrý výběr biopotravin. Děkujeme panu Hutařovi ml., který nás firmou provedl.

Ve středu 14.6.2023 jsme si připravili společnou snídani podle zásad zdravé výživy a využili jsme i suroviny zakoupených v Probiu. Paní učitelka Matoušková přinesla muffiny s jablky a lívance z ovesných vloček, my jsme si je podle chuti ozdobili jahodovým džemem, tvarohem či ovocem. Zapékali jsme si celozrnné tousty a nechyběla ani zelenina. Díky tomuto projektu jsme zjistili, že zdravé potraviny i výborně chutnají. Víme, čím obohatit náš jídelníček, abychom zůstali fit i do dalšího školního roku.

Třída 6.B
Mgr. Petra Matoušková