Zažít atmosféru vzájemné důvěry a spolupráce se podařilo skupině žáků 7. a 8. ročníku, kteří se sešli v pondělí 10.6.2024 brzy ráno před vlakovým nádražím, aby strávili čtyři dny na vodácko-cyklistickém kurzu. Pod vedením pedagogů Michaely Vařekové, Petry Matouškové a Roberta Friedricha vyrazili vlakem do Borohrádku.

Zde na nedalekém rybníku započal jejich vodácký program školením a přípravou na plavbu. Pod vedením dvou zkušených instruktorů si vyzkoušeli, jak ovládat kánoe před tím, než vyplují na řeku. Dozvěděli se, kdo je tzv. „háček“ a „zadák“, a co je jejich úkolem, jak důležitá je jejich spolupráce ke správnému ovládání lodi. Po zvládnutí nácviku se přesunuli na řeku Tichá Orlice. První den čekala žáky ještě 12 kilometrová trasa do kempu v Týništi nad Orlicí. Po příjezdu si postavili stany, zabydleli se a hrnuli se na teplou večeři.

Druhý den ráno dojeli vlakem do Kostelce nad Orlicí a odtud sjížděli Divokou Orlici. Žáci zvládli tentokrát 16 km. Večer je čekala zajímavá vodácká přednáška. První dva dny byly zátěží pro ruce, proto instruktoři naplánovali na třetí den výlet na koloběžkách do Častolovic, kde si prohlédli krásný renesanční zámek. Ve zdejším parku se s chutí zakousli do pizzy, nabrali energii a hurá zpět do kempu. Po teplé večeři si děti mohly ještě opéct špekáčky, u táborového ohně si zapívaly, panovala skvělá nálada. Poslední den 13.6.2024 vstávali všichni brzy. Po snídani si sbalili stany a připravili se na poslední 15 kilometrový sjezd řeky. Po vodním putování nasedli na vlak do Hanušovic.

Letošní vodácko-cyklistický kurz byl plný nevšedních zážitků, vznikla nová přátelství napříč dvěma ročníky, žáci získali dovednosti na lodích i na koloběžkách. Vyzkoušeli si, že bez spolupráce by daleko „nedojeli“, ale hlavně se společně zasmáli. I vyučující se o svých žácích dozvěděli mnoho nového. Například to, že jsou nejen dobří turisté, ale někteří i znamenití plavci. O tom se přesvědčili při jejich nedobrovolném koupání ve studené řece. Velké poděkování patří řediteli školy Ing. Františku Felnerovi a panu zástupci Mgr. Petru Jordovi za to, že žákům tento pobyt umožnili. Dále instruktorům kurzu panu Martinu Škrottovi a Jaroslavu Hubičovi za skvělý a nabitý program. Také rodičům za důvěru směrem k nám i svým ratolestem. Poděkování patří starostovi města Hanušovic Marku Kostkovi za zapůjčení koloběžek. Tak snad opět příští rok „ahoj“.

Petra Matoušková, Michaela Vařeková, Robert Friedrich